Tenyszti vlemnyek
"A tyk sz hallatn az els kp, ami megjelenik elttem, az a holland trpetyk. Brmilyen klnleges fajtajegyektl mentes, mgis a maga egyszersgvel, klasszikus formjval, kecsessgvel szmomra egyedlll. Mint a vilg msodik legkisebb tykja, mg egy parnyi kertben is jl rzi magt. El sem tudok kpzelni szebb ltvnyt, mint a zld kertben kapirgl, bogarsz sznes holland trpe csapatot. Nem ignyelnek semmi extra trdst. Termetk ellenre igen szvsak, csak egy szlvdett jszakai szllsra van szksgk. Egyszer formjukat a sznek gazdagsga ellenslyozza. Az llatok knnyen szeldd vllnak. gy a csald hamar rmt lelheti bennk. Takarmnyszksgletk csekly, egy norml tykhoz viszonytva."
/Panta Jzsef/
„Egy nagyon gynyr trpe tykfajtrl van sz, akrhnyszor megpillantom a kertben szabadon lv csapatot, egyszeren nem tudok betelni a szpsgkkel. Nagyon ellenll tyk fajta, viszonylag ritkn betegszik meg. A kertben sszekapirglja a napi adagjt, de azrt kell neki adni egy kis magkeverket, ill. friss ivvizet.
Nem tesznek krt a kertben, mivel igen parnyiak, de j, ha egy homokfrdz helyet tallnak, ahol a tollazatukat tisztn tudjk tartani. Napstses szi s tli napokon, valamint tavasszal nagyon szeretnek csapatostul egy napfnyes helyen napozni, akr rkig!
Nagyszer kotlsok, akr mg tlen is meglnek, ha nem vesszk el a tojsaikat.
A kotlsok nagy gonddal vezetgetik csibiket, amik annyira parnyiak, hogy az embernek akaratlanul is mosolyt csalnak az arcra. :) A csibk is ragaszkodnak a kotlshoz s mindig vele maradnak. A kakasok aktivitsa nagyon j s ez megltszik a tojsok termkenysgn is: kevs a termketlen tojs! A csibk nagyon jl kelnek, ritkn van problma a kelssel. A felnevelsk knny ltalban, de sok vitamint, zldsget s megfelel nevel tpot, majd ksbb magkeverket kell nekik adni, amitl egszsges leters tykokk, valamint kakasokk vlnak. Legjobban a kertben szabadon fejldnek a csibk, ahol rengeteg rovart s magvakat is tallnak, amik felgyorstjk a nvekedsket! A tykok egy vben 4-5-szr is megkotlanak, ha van r lehetsgk s nem szedjk el a tojsaikat! Ez fleg azrt van, mert sokat tojnak egy vben! Persze akadnak olyan tykjaim is, amik tojnak egy szp fszekaljat, aztn a vilgrt sem lennnek hajlandk meglni rajta.
Elgg szeld fajta, knnyen meg lehet ket fogni(fleg etetsnl), de azrt van egy kis alap flnksg bennk.
Akadnak olyan kakasok vagy ppen tykok, amiket nagyon nehezen lehet csak befogni. Kzbl knnyen etethetk s ha igazn kezesekk vlnak, akkor az sem ritka, ha felszllnak az ember vllra. A helyhez elgg ragaszkodnak, ritkn szomszdolnak, de az azrt elfordulhat nha, hogy tltogatnak a szomszdba egy picit. Ezt, a nagyon j replkpessgknek ksznhetik, ezrt az elejn nem rt megvgni az eveztollaikat, ha egybl a kertbe szeretnnk kiengedni ket. Vannak olyan tykjaim is, amik llandan tjrnak a szomszdba, de a kakasok szinte sohasem.
A tbbi trpe fajtval elg jl kijnnek, de nagyobb test fajtkkal mg nem tettem ssze ket, gy tapasztalatom nincs ezzel kapcsolatban.
Arra mg nagyon kell vigyzni, hogy nehogy ragadoz madarak ldozatv vljanak, mert kis mretk miatt azok knnyen prdnak tekintik ket!”
/Mirk dm/
|