A Holland trpk viselkedse:
Kotls:
A fajta tojinak mintegy 50-60 % -ra jellemz, hogy elkotlik. Vrvonalak, egyedek kzt igen nagy klnbsgek vannak. Egyes tykok, melyek sohasem kotlanak, ezek nem ritkn igen j ves tojshozammal bszklgethetnek. Nmelyik csak fknt a pr tavaszi hnapban tojik, s mg csak nem is kotlik. Aztn egy rszk tbbszr is kotlik egy vben, ezek tbbszrs tojsi ciklussal rendelkeznek. Tapasztalatom szerint a legtbbjk egy f tojsi ciklussal rendelkezik (prilis-jnius), aztn a nyr elejn, vagy vgn egyszer kotlanak.
De ha elkotlanak ltalban megbzhatak, idelisak lehetnek akr kisebb termet madarak tojsainak kikeltsre (pl. fogoly). Sajt tojsaibl, tojktl fggen 7-9 tojs fr el aljuk.
A csibk ltalban a 20. napon kikelnek.
A csibk felnevelse:
-Kotlssal val keltets esetn nem sok gondunk lesz a csibk felnevelsvel. Huzatmentes helyen helyezzk el az j jvevnyeket, tvol, kln helysgben a felntt egyedektl. Egyetlen pr tartsa esetn, elhelyezhetjk a rendes helykn is, a fajta kakasai ltalban nagyon jl viselkednek a csibkkel, akrcsak a bankivatykok (utbbihoz a fajtk tekintetben nzve, az egyik legkzelebb ll fajta). Ajnlom a tisztn tppal val etetst, fknt az els 10 htben. A kukoricval val etetsnl sajnos fenn ll a "besrguls" veszlye nhny sznnl ( fehr, gyngyszrke, babos, kendermagos), ami persze semmi bajt nem okoz, ha nem szeretnnk killtsokra jrni. Tpllkukat kiegszthetjk lgy-elesgekkel is (ftt tojs-sszetrve-, reszelt srgarpa, tr, stb.), a kis csapatot gy biztos r tudjuk szoktatni mr korn a kzbl val esetsre.
-Gpi keltetsnl nagyobb krltekints szksges. Tapasztalatom szerint a tojsok keltethetsge gy 50-60 % krli, szemben a termszetessel, mely 90 % tbbnyire. A kisebb tojsok hamarabb kiszradnak, hamarabb felborul bennk a normlis egyensly, mint egy norml mret tyk 50-60 g-os tojsban. gy 14 napnl idsebb tojst felesleges is betennnk, keltetni. A keltetbl kivett csibket helyezzk egybl infra al, ajnlom a vrs szn gt, hogy jszaka tudjanak a csibk pihenni, s ne futkrozzanak akkor is folyton. Kb. 8 hetes korokig ajnlom az infra alatt val tartst. Fontos a folyamatos leszoktats, teht elszr csak napkzben pr rra kapcsoljuk ki, majd fokozatosan nveljk az infra nlkli melegts idejt. Amennyiben a hmrsklet ekkor mg kb. 12-15 C al sllyed, szksges lehet mg a melegts. A huzatot, a magas prt nagy figyelemmel kerljk el. gyeljk a rendszeres takartsra, az itatk, etetk rendszeres ferttlentszeres tisztntartsra.
A fiatal egyedeket felntt koruk eltt soha ne rakjuk a kifejlett egyedek kz! Lehetleg lgtrben is kln helyen neveljk ket, kifutval, napstses, flig rnykos, szlvdett helyen. Porfrdzsi lehetsget, apr kavicsokat nekik is biztostanunk kell.
A csibk neme: 3-4 hetes koruk krl mr ltalban jl lthat a nemek kzti klnbsg. Sajnos a fajta sajtossga, hogy ltalban a kakasok lesznek tbbsgben. Ez a "vad" tpus fajtkra elgg jellemz.
Tbb kakas egyttes tartsa:
Mint, ahogy n is, sokan tbb sznben is tartjk a hollandusokat. Tenysz idszakban minden szn kln van, azonban a szemem gynyrkdtetse miatt, s a rfordtott id lervidtsrt a tojsbegyjtsi idszakon kvl egy nagy pletben, illetve volierben vannak. A tojk rendszerint gyorsan eldntik a falkban betlttt szerepket, helyket. A kakasokkal is sokszor egyszer a dolgunk, fknt, ha testvr kakasokrl van sz, melyek egytt nevelkedtek. Idegen kakasoknl kicsit nagyobb odafigyels kell. Vannak olyan vrvonal kakasok, melyek egyszeren nem verekednek egymssal. A tbbsgk megkzd azonban a msikkal. Nhny perc utn kiderl ki az ersebb, a gyengbb pedig behdol. Ezutn ltalban gond nlkl egytt tarthatk, a gyengbb ki fog trni az ersebb ell, s nincs gond. Van nhny rdekes tapasztalatom, melyet sok ms tyktart is mr biztos szrevett. Kt, hrom kakast ltalban nem knny sszeszoktatni. Kt kakas esetn a rivalizls ltalban mindig fenn ll, hrom kakasnl a kt ersebb folyton "szeklja" a leggyengbbet. Kiegyenslyozott falkaviselkeds 1, 4 vagy tbb kakas esetn ll fent. Fontos, hogy ne zsfoljuk tl az llatokat, legyen mindig kitrsi lehetsg.
n jelenleg 25 felntt kakast tartok egytt a falkban. A legkisebb gond nlkl, egyms mellett kapirglva, nha krl tncolva egymst jl megvannak. A gyengbb kakasok kln kakasokbl ll falkban jrjk az udvart.
Ha sok fiatal kakast szeretnnk felnevelni, s nincs sok helynk, akkor tehetjk azt, hogy a kakasokat gy kln rakjuk, hogy ne lssanak tojkat, ilyenkor a legkisebb rivalizls is megsznik.
Gyrzs:
Tapasztalatom szerint a tojkat 5-7,5 hetes koruk kztt lehet gyrzni, a kakasokat kicsit ksbb.
|